Na námestí SNP v Bratislave dnes pri príležitosti Dňa nespravodlivo stíhaných zaznelo tisíc mien obetí komunizmu. Akciu inicioval a zorganizoval europoslanec Ivan Štefanec (KDH), vedúci slovenskej delegácie EPP a člen Správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára.
Slovenská republika si od roku 1993 pripomína 13. apríl ako pamätný deň – Deň nespravodlivo stíhaných. Deje sa tak na základe spomienky na tragickú udalosť známu ako „Barbarská noc“. V noci z 13. na 14. apríla 1950 sa uskutočnila tajná akcia ŠtB s názvom „Akcia K“. Príslušníci národnej bezpečnosti, ľudových milícii, ŠtB, niekde aj za asistencie armády vnikli do mužských kláštorov v celom Československu a konkrétne na Slovensku internovali 881 rehoľníkov z 11 reholí.
Ivan Štefanec v príhovore pripomenul, že „V 50-tych rokoch bolo na Slovensku protiprávne odsúdených viac ako 71 000 ľudí na súhrnne viac ako 85 000 rokov väzenia. V celom Československu bolo popravených za tzv. protištátne činy 250 ľudí, do 500 ľudí zahynulo na hraniciach pri úteku, do 600 ľudí zavraždili vyšetrovatelia Štátnej bezpečnosti pri výsluchoch, 8 000 väzňov režimu zahynulo v baniach, vo väzniciach a lágroch. 400 tisíc ľudí ušlo alebo bolo vyhnaných z republiky.“
Mená obetí totalitného režimu okrem Ivana Štefanca čítali Dominika Semaňáková, OZ Nenápadní hrdinovia, Ľudmila Horváthová, reprezentujúca Konfederáciu politických väzňov Slovenska (KPVS) za svojho otca, 92-ročný Ján Uhnák, člen Združenia kresťanských seniorov, Paulína Rauschová, predsedníčka Občianskodemokratickej mládeže, Grigorij Mesežnikov, prezident IVO, Martina Hlinová, podnikateľka a mnohí ďalší.
Na záver si prítomní uctili obete minútou ticha a a slovami Odpočinutie večné, daj im Pane…
Ivan Štefanec zdôraznil, že „tieto obete nám svojou odvahou dláždili cestu k slobode“ a verí, že aj so spolupracujúcimi organizáciami založili v Bratislave novú tradíciu a obete komunizmu si ich čítaním budú každoročne pripomínať.