V africkej Angole prebehlo prvé stretnutie EÚ-Afrika na parlamentnej úrovni. Medzi zástupcami Európskej únie nechýbal ani europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).

Parlamentné zhromaždenie v hlavnom meste Luanda sa zaoberalo aktuálnymi témami klimatickej zmeny, migrácie, ekonomického rozvoja, globálnej bezpečnosti. Slovenský europoslanec Ivan Štefanec sa okrem stretnutia verejných činiteľov zúčastnil aj diskusie s mládežou na Katolíckej univerzite a kresťansko-demokratickými stranami v Afrike.

„Rozvoj vzdelania, spolupráca v energetickej oblasti s využitím obnoviteľných zdrojov, osobitne zeleného vodíka, ale aj bezpečnostné otázky sú témami, ktoré chce Európska únia rozvíjať v rámci obojstranne výhodnej spolupráce. Afrika ide vpred rýchlym tempom a my chceme byť pri tom. Je to kontinent s obrovským potenciálom mladých ľudí. Zároveň zastávam názor, že problémy sa majú riešiť tam, kde vznikajú a vzájomnou spoluprácou mnohé z nich aj riešime,“ uzavrel líder slovenských europoslancov Európskej ľudovej strany Ivan Štefanec.